sobota 30. srpna 2014

Tajemná princezna, život pod závojem - Jean Sasson

Lidé, kteří se narodili do evropské kultury, si stěží dokáží představit život ve vzdálené Saudské Arábii. Také třeba proto, že kultura z tohoto světa je pro nás uzavřená muslimskými pravidly. Ale Sultána, arabská princezna, se rozhodla bojovat proti ženskému útlaku v téhle zemi a vyprávět svůj životní příběh, samozřejmě pod falešným jménem.
Narodila se jako nejmladší dcera v zemi, kde je narození děvčete tragedií, protože důležití jsou zde pouze muži. Už jako malá byla velmi vzdorovité dítě, které odmítalo přijmout pravidla své země.
V 16ti letech dostala svou první menstruaci, díky které se z ní stala žena a ona se musela navždy zahalit do černého hábitu. Hrozně mě dostala část, kde psala, že už navždy se bude na svět dívat přes černou clonu - protože v SA mají látky i přes oči. Dospělost v téhle zemi znamená jediné - sňatek. Sultána měla štěstí, které má jen málokterá dívka v její zemi, a vzala si manžela, se kterým se velmi milovala. O kterém si myslela, že má stejné pokrokové myšlení, jako ona a je pro emancipaci žen. Po osmi letech jejich manželství ovšem utrpělo porážku. Její muž přišel s myšlenkou, že by se oženil s další ženou. Což je v SA naprosto normální, vysoce postavení muži tam mívají minimalně 4 manželky. S tím se Sultána ovšem odmítala smířit a uprchla i se svýma dětma do Evropy. Manžel ji našel a slíbil, že pokud se vráti, nikdy o dalším sňatku už nepadne řeč. A tak se Sultána vrátila do své země a do manželství, žít jako typická arabska žena, ačkoli proti tomu celý život bojovala.
A když se nikomu za jejího života nepodařilo zrušit žádné omezení, které zde platí pro ženy, aspoň se rozhodla prostřednictvím své přítelkyně Jean Sasson promluvit o arabském světě, který je pro nás ostatní naprosto nepochopitelný.

Takové knihy mám strašně ráda. Dozvíme se neco jiných kulturách a často nám z toho zůstává rozum stát. O to lepší byla četba proto, že je to příběh skutečné žijící ženy. Je strašné, jaká středověká pravidla v Arábii stále platí, jak jsou ženy strašně utlačovány a jsou pouze majetkem mužů, kteří mohou rozhodovat o jejich životě i smrti.
 

5 komentářů:

 1. zní to hodně moc zajímavě:) dokonce jsi to asi půjčím. Viděla jsem zrovna nedávno film "Bez dcerky neodejdu" a hodlám si o tom přečíst i knihu. Rozhodně souhlasím s tebou, opravdu je to hrozné, jak tam jsou ženy utlačovány:(

  OdpovědětVymazat
 2. môže to byť zaujimavý príbeh :)

  OdpovědětVymazat
 3. Ty jo, ten příběh zní opravdu zajímavě a můžu říct tak na 90%, že by mě bavil.. i podobný filmy o jiných kulturách apod. (a podle skutečných událostí) mě hodně zaujaly... :) Horší je, že se poslední dobou moc ke čtení nemůžu dokopat. :/ Musím asi počkat zase na období, kdy mě to bavit zase bude a pak se ji pokusím sehnat a přečíst. :)

  OdpovědětVymazat
 4. to by lakalo aj mna! dakujem za tip!

  Pozyvam na koncoletnu SKIN IN BLOSSOM giveaway, tu: http://biancaprincipessa.blogspot.sk/2014/08/koncoletna-skin-in-blossom-giveaway.html

  OdpovědětVymazat
 5. ja som nedávno začala čitať knihu "bez dcéry neodídem" tiež sa v nej opisuje arabská kultúra ale nebavila pretože to je trošku staršia kniha a je predsa len inak písaná ale povedala som si že by som rada prečítala nejakú z tejto oblasti v novšom vydaní takže hneď skočím na stránku knižnice a pozriem či ju tam nemajú vďaka za tip :)

  OdpovědětVymazat