Přeskočit na hlavní obsah

Kosti jsou věčné - Kathy Reichs

Shrnutí děje

V domě Annaliese Rubensové jsou objeveny pozůstatky tří mrtvých nemluvňat - jedno je "čerstvé", z dalších dvou jsou už jen maličké mumie. A tak policie, společně se soudní antropoložkou Temperance Brennanovou, začnou pátrat po matce, která je schopna tak ohavného činu. Pátrání je zavede do prostředí prostituce, kde se v posledních letech Annaliese pohybovala, dokud se nerozhodla utéct zpět do svého domova, do severozápadní tundry Yellowknife - a tam se za ní vydává i Tempe se dvěma detektivy. Zde se objeví čtvrtá mumie novorozeněte. Co za matku dokáže toto udělat svému dítěti? Matka, která je psychicky postižená. Matka, které nakukali, že je nemocná a každé její dítě se narodí mrtvé. Matka, kterou někdo přímo před očima Tempe zastřelí dvěma ranami do hlavy. Vyšetřování matky-vražedkyně tím končí. A začíná vyšetřování matky-oběti. Vše je složitější, než se zdá a obětí v Yellowknife je čím dál více - a všichni jsou z jedné rodiny, příbuzní Annalieze. A všechny stopy vedou k pozemkům, které oběti vlastnily. Zde se totiž nachází diamantová žíla, která vlastníkům vynese miliony.

Příběh

Na knihách Kathy Reichs miluji to, že příběhy čerpá z vlastních zkušeností. Sama je soudní antropoložkou a při psaní této knihy měla na stole pitevny 3 mrtvé děti. V roce 2011 byla na literárním festivalu v Yellowknife, kde si dokonale zmapovala nehostinnou přírodu a místní obyvatele. Následně stačilo zjistit, že v Yellowknife se ve velkém těžil diamant a příběh máme na stole. Vše dopodrobna rozepsáno, Kathy mistrně využívá všech svých znalostí. Hltala jsem proto každý řádek, protože vše bylo tak autentické.

Postavy

Hlavní hrdinka Temperence je prostě neskutečně sympatický člověk. Ženská, která nerada sedí na zadku, když se kolem ní něco děje. Všude musí být, do všeho strká nos, všem pomáhá. Je neskutečně inteligentní, zajímá se o všechny možné informace, které jsou nám prostřednictvím knihy zprostředkovány. Objevila se v oblasti těžby diamantu? Zjistí si o tom co nejvíce.
Detektiv Ryan, její bývalý přítel, je v tomto díle odtažitý nedostupný mrzout. Ale vzhledem k tomu, že jsem četla i předešlé díly tak vím, že to umí být okouzlující muž. Zřejmě se mu nelíbí, že kolem Temperence se motá druhý detektiv, její starý známý přítel Ollie, který je typickým policejním narcisem. Oba mají s Tempe společnou minulost a jak to chodí, dva kohouti na jednom dvorku na sebe od začátku do konce knihy útočí. Je to další příjemné oživení děje.

Autorův styl

Jak už jsem psala výše, na knize je skvělé, že Kathy čerpá z vlastních zkušeností. Děj pak plyne jedna báseň a člověk se nemůže od knihy odtrhnout. Moc se mi líbí, že se zde objevuje hodně slovních přestřelek, které mají většinou neskutečně ironický nádech. Ironii miluji a proto jsem z knihy byla nadšená. Zároveň se v každém díle dozvíme spoustu úžasných informací nejen o soudní antropologii, ale například v tomto díle také o těžbě diamantů, o drsné přírodě severní tundry, o různých stránkách podsvětí. Knihu jsem vzala do ruky a nechtěla ji téměř odložit, během dvou dnů jsem ji měla zhltnutou jako malinu!

Celkové hodnocení

Nebyla to má první kniha ze série Temperence Brennanové a rozhodně nebude ani poslední. Autorčin styl mi prostě sedí a tak jí s chutí dávám 4 hvězdičky z pěti. Jednu hvězdičku musím opomenout kvůli celkem tuctové zápletce. Ale jak říkám, tuctová zápletka byla nahrazena a obalena spoustou dalších pozitiv.

HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení

Na CBDB má kniha aktuálně 86%.

Komentáře

 1. Temperence bych naučil poslušnosti. ^^

  OdpovědětVymazat
 2. Sama od sebe bych si tuto knížku ke čtení určitě nevybrala, ale po tvé recenzi se mi zdá zajímavá a láká mě si jí půjčit a přečíst. :) Musím si začít všechny ty knížky, do kterých se chci pustit, někam zapisovat! :D

  OdpovědětVymazat
 3. už vím pro co si příště půjdu do knihovny :-) díky!

  OdpovědětVymazat
 4. Nalákala ma táto recenzia :) Budem mať čo čítať. Ďakujem!

  OdpovědětVymazat
 5. Tak to by mohlo byt nieco pre mna, asi sa po tej knizke poobzeram :)
  LIFE IN PICTURES BY LU

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Deset let jak půlhodina

Pokud ve svém životě poznáte člověka, se kterým si máte hned od začátku toho spoustu co říct a připadáte si, že se znáte spoustu let a že můžete mluvit o jakémkoli tématu, je to docela zázrak. Já jsem osoba, která když pozná někoho nového, spíše poslouchá, než by mluvila. Postupem času se to ale přelévá, jako písek v hodinách, směrem na mou stranu. A když danou osobu znám už nějaký ten pátek, dokážu mluvit a mluvit klidně jen já. Docela často pak slyším větu: "Kde jsou ty doby, kdy jsi moc nemluvila."
Přesně takto jsem to měla i s Bohémem. Často mi říká, že když jsme spolu byli na prvním randíčku, skoro vůbec jsem nemluvila a on si myslel, že se s ním hrozně nudím *haha*. Není to pravda, já to tak prostě mám. Je to má taktika zkoumání člověka. Jak se vyjadřuje, o čem mluví, jak se chová, která témata nadhazuje atd. Ve skutečnosti jsem se s ním nenudila ani trochu. Je to totiž naštěstí člověk, který dokáže z rozmazaného hovínka uplácat kuličku. Dokáže prostě mluvit o všem a po…

V žáru zatmění měsíce

A je ze mě slaměná vdova. Celý tento týden jsem bez muže. Bez něj a téměř bez jakéhokoli kontaktu s ním. Přesto vím, že není zas tak daleko, že není pryč zas tak dlouho a že za chvíli se vrátí zpět. Můžu tak zjistit, jaké to bude, až za pár měsíců odjede pryč na pěkně dlouho. Za hranice, do jiného státu, jiné kultury, jiného světa. Na dlouhé měsíce, ve kterých se může stát cokoli. Kdy se jen tak lehce nevrátí. Blízko mě, věčně daleký. Věříte, že velká láska překonává i takové vzdálenosti a takovou dobu? Člověk se každým dnem mění, posouvá, vytváří nové názory a pohledy na svět. Jeden den jsem taková, další den můžu být úplně jiná. Záleží na situacích, které se nám postaví do cesty. Záleží na lidech, které poznáme. Na možnostech, které se objeví a my o nich budeme muset uvažovat a přemýšlet. Můj svět se stále mění, mění se lidé v něm a hlavně ti lidé, kteří jsou mi blízko. Tolik lidí, kterých jsem měla hluboko v srdci, už odešlo a já je ze srdce vyjmula. Už nepatří mezi ty, kteří se mno…