Přeskočit na hlavní obsah

Upálená zaživa - Souad

Souad vyrůstala v jordánské vesnici, kde panují doslova středověké poměry a v rodině má hlavní slovo otec. Ženy platí za méně než dobytek, jsou denně bity pro sebemenší maličkost, nemají nárok na vlastní názor, na vzdělání, na jediné slovo. Mohou pouze sloužit a být absolutně poslušné. A pokud se jen podívají na cizího muže, vyřknou nad sebou ortel smrti. Souad tento řád porušila: zamilovala se. Její štěstí však netrvalo dlouho, a když otěhotněla, mladík ji opustil. Dívka těhotenství tajila, protože věděla, co ji čeká. Sama zažila, jak byla z důvodu "cti" zavražděna její sestra. A ji měl čekat stejný osud, když na ni jednoho dne švagr (se souhlasem celé rodiny), vylil benzín a zapálil. Souad stravována bolestí utíkala jako živá hořící pochodeň napříč vesnicí. Nakonec se dostala do nemocnice, kde bojovala mezi životem a smrtí. Ani zde nebyla víc než zneuctěná dívka, která si zaslouží smrt.
Nakonec se však přece jen dočkala pomoci: o její případ se začala zajímat pracovnice humanitární organizace, která ji po nekonečných peripetiích odvezla do Švýcarska. Po mnoha operacích a dlouhém léčení se Souad naučila znovu žít. Dokonce založila i novou rodinu. A k jejímu největšímu štěstí bylo zachráněno i dítě, které v  bolestech porodila ještě ve své rodné zemi a ona se mohla se svým chlapcem šťastně shledat.

V komentářích na CBDB se stále dokola objevují slova jako šok, znechucení, pláč, hrůza .. Všechny tyhle pocity jsem prožívala i já při čtení téhle knihy. Jak dobře víte, několik knížek s touhle tématikou už jsem přečetla a musím říct, že tahle mě zasáhla nejvíce. Možná proto, že polovina knihy přesně popisuje, jak to v jordánské vesnici chodilo a jak to všem (včetně Souad) přišlo naprosto normální. Když se poté dostala do Švýcarska a viděla zde například zdravotní sestru v sukýnce, pomyslela na to, že další den už ji neuvidí, protože díky takovému odhalování bude jistě hned zabita.
Co mě nejvíc zasáhlo byl její pobyt v jordánské nemocnici. Absolutně žádná desinfekce, žádné utišující léky - Souad byla popálená na polovině svého těla a musela trpět brutálními bolestmi. A jediné, co jí v nemocnici byli ochotni poskytnout, bylo strhávání oblečení, masa a koupele "aby tolik nepáchla a smyly se jí strupy" .. Jako velmi empatický člověk, který při každé větší bolesti omdlévá, to pro mě bylo kruté.
Druhá část knihy, kdy se S. dostala do Švýcarska už byla klidnější. Spíše zde popisovala své vnitřní vyrovnávání se s minulostí.
Kniha ode mě dostala 4 hvězdičky.. Ale teď s odstupem času, bych jí klidně věnovala i pět hvězd a všem vřele doporučuji!! Hned po přečtení jsem si Souad vyhledala na internetu a dokonce jsem si pouštěla nějaký rozhovor s ní - nic jsem nerozumněla, jen jsem chtěla slyšet aspoň hlas člověka, který si vytrpěl takové hrůzy.

Komentáře

  1. I když nepochybuju o tom, že knížka za přečtení stojí, myslím, že na ni asi nebudu mít žaludek...:/

    Zrzavá katastrofa

    OdpovědětVymazat
  2. great blog!
    http://amfaceless.blogspot.com/2015/05/nails-polish.html

    OdpovědětVymazat
  3. Tohle jsou přesně knihy, které stejně jak některý film, v člověku zanechají zvláštní pocit. Já bych však na tuto knihu asi neměla.

    OdpovědětVymazat
  4. Jak to chodí v jordanské vesnici, netuším, ale vím, že i takové bestialitky má svět na denním pořádku. :D

    OdpovědětVymazat
  5. už som na tvoje odporúčanie prečítala tú knihu o žene pod závojom a už tá ma veľmi zasiahla, takéto tématiky ja rada pretože si toho človek dosť uvedomí- ako to chodi aj aké má šťastie že zije v strednej Európe :) takže teraz cez voľno sa určite dostanem aj k tejjto!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

True love

K olik máte v okolí párů, které jsou spolu celý život? Nebo aspoň nějakých 20-30 let? K dyž jsem se nad tím zamyslela já, tak pár takových znám.. Ale všechno to jsou už docela staré ročníky - já vím, je to samozřejmé, když chci najit lidi, kteří jsou spolu celý život, musí už nějaké ty roky mít. Ale když se zamyslím nad mladšíma ročníkama, tak už jsou všichni minimálně jednou rozvedení nebo ještě ani nenašli tu pravou polovičku - a už na to mají čas. Takže u nich už předem vím, že je do svých úvah nemůžu zasadit. P okud bych měla vyjmenovat ty šťastné, tak jsou to všichni moji prarodičové (ano, mám jich víc než 2) a samozřejmě praprarodičové.. Moje mamka je jednou rozvedená, moje teta je jednou rozvedená, moje nevlastní mamka to samé, nevlastí taťka taktéž, rodiče mých kamarádů... Kde je ta láska na celý život, která dřív bývala úplně běžná? D nes jsem na jednom blogu četla pěknou otázku, která mě vlastně donutila k tomuhle článku - Proč dřív šlo najít lásku na celý život a teď ne?...

Podzim za dveřmi

N a základní škole jsme vždy v tomhle období sbírali co nejhezčí a nejbarevnější spadané listí a následně jsme ho temperkami malovali na bílé papíry. Všichni jsme se snažili, aby naše výtvory byly co nejvíc barevné - vždyť bychom měli přece co nejlépe vystihnout krásu podzimu. J á podzimní období vždy z duše nenáviděla - ranní mrazíky se začínají hlásit o slovo, sluníčko vychází pozdě a zachází příliš brzy, jeho paprsky už nejsou tak teplé, často prší a je ponuro. Ale díky tomu všemu jsem zapomínala na to, že podzim má i své neskonale krásné stránky. Sluníčko sice nehřeje tak moc, ale i přesto osvětluje krásně zbravenou přírodu, ranní mrazíky nás nutí brát na hlavu čepice - které tolik miluji!, v domácnostech to voní všemi druhy čaje, vzduch je tak krásně čerstvý (pokud ovšem nejste z Ostravy, kde vám asi ani podzim nepomůže k čerstvému vzduchu) . N evím, co se to se mnou stalo, ale dva poslední roky podzim miluji. A letos se na něj ohromně těším, aniž bych tušila proč. Uvnitř mě je...

Někteří lidé cítí déšť a jiní pouze zmoknou

Nedávno jsem si sedl a nalil si sklenku čistého vína - jak skutečně, tak metaforicky.. A zjistil jsem, že jsi jediná holka, se kterou bych chtěl být, kterou bych si jednou chtěl odvést k oltáři a mít s ní děti.. D ám ti jen jednu otázku.. Kdybys zjistil, že se ti má narodit dítě a mohl sis vybrat - zda mít zdravého potomka, nebo handicapovaného.. Jakou variantu by sis vybral? Samozřejmě jsi normální člověk, jako každý jiný, a pokud bys měl možnost takové volby, vybral by sis to zdravé dítě.. Protože starat se o postiženého člověka je obrovsky náročné - jak finančně, tak fyzicky a psychicky, z člověka to vysává veškerou sílu a ne každý na tohle má.. Já bohužel patřím mezi ty slabší, kteří už dopředu vědí, že na to nemají.. Proto ti nemám nic za zlé, naprosto to chápu.. Proč bys volil složitý život, když můžeš jít jednoduchou cestou - vidět své zdravé dítě, jak roste a být na něj hrdý bez toho, aniž bys byl na pokraji psychických sil... A takhle je to i s náma. Ty můžeš mít skvě...