Přeskočit na hlavní obsah

Upálená zaživa - Souad

Souad vyrůstala v jordánské vesnici, kde panují doslova středověké poměry a v rodině má hlavní slovo otec. Ženy platí za méně než dobytek, jsou denně bity pro sebemenší maličkost, nemají nárok na vlastní názor, na vzdělání, na jediné slovo. Mohou pouze sloužit a být absolutně poslušné. A pokud se jen podívají na cizího muže, vyřknou nad sebou ortel smrti. Souad tento řád porušila: zamilovala se. Její štěstí však netrvalo dlouho, a když otěhotněla, mladík ji opustil. Dívka těhotenství tajila, protože věděla, co ji čeká. Sama zažila, jak byla z důvodu "cti" zavražděna její sestra. A ji měl čekat stejný osud, když na ni jednoho dne švagr (se souhlasem celé rodiny), vylil benzín a zapálil. Souad stravována bolestí utíkala jako živá hořící pochodeň napříč vesnicí. Nakonec se dostala do nemocnice, kde bojovala mezi životem a smrtí. Ani zde nebyla víc než zneuctěná dívka, která si zaslouží smrt.
Nakonec se však přece jen dočkala pomoci: o její případ se začala zajímat pracovnice humanitární organizace, která ji po nekonečných peripetiích odvezla do Švýcarska. Po mnoha operacích a dlouhém léčení se Souad naučila znovu žít. Dokonce založila i novou rodinu. A k jejímu největšímu štěstí bylo zachráněno i dítě, které v  bolestech porodila ještě ve své rodné zemi a ona se mohla se svým chlapcem šťastně shledat.

V komentářích na CBDB se stále dokola objevují slova jako šok, znechucení, pláč, hrůza .. Všechny tyhle pocity jsem prožívala i já při čtení téhle knihy. Jak dobře víte, několik knížek s touhle tématikou už jsem přečetla a musím říct, že tahle mě zasáhla nejvíce. Možná proto, že polovina knihy přesně popisuje, jak to v jordánské vesnici chodilo a jak to všem (včetně Souad) přišlo naprosto normální. Když se poté dostala do Švýcarska a viděla zde například zdravotní sestru v sukýnce, pomyslela na to, že další den už ji neuvidí, protože díky takovému odhalování bude jistě hned zabita.
Co mě nejvíc zasáhlo byl její pobyt v jordánské nemocnici. Absolutně žádná desinfekce, žádné utišující léky - Souad byla popálená na polovině svého těla a musela trpět brutálními bolestmi. A jediné, co jí v nemocnici byli ochotni poskytnout, bylo strhávání oblečení, masa a koupele "aby tolik nepáchla a smyly se jí strupy" .. Jako velmi empatický člověk, který při každé větší bolesti omdlévá, to pro mě bylo kruté.
Druhá část knihy, kdy se S. dostala do Švýcarska už byla klidnější. Spíše zde popisovala své vnitřní vyrovnávání se s minulostí.
Kniha ode mě dostala 4 hvězdičky.. Ale teď s odstupem času, bych jí klidně věnovala i pět hvězd a všem vřele doporučuji!! Hned po přečtení jsem si Souad vyhledala na internetu a dokonce jsem si pouštěla nějaký rozhovor s ní - nic jsem nerozumněla, jen jsem chtěla slyšet aspoň hlas člověka, který si vytrpěl takové hrůzy.

Komentáře

 1. I když nepochybuju o tom, že knížka za přečtení stojí, myslím, že na ni asi nebudu mít žaludek...:/

  Zrzavá katastrofa

  OdpovědětVymazat
 2. great blog!
  http://amfaceless.blogspot.com/2015/05/nails-polish.html

  OdpovědětVymazat
 3. Tohle jsou přesně knihy, které stejně jak některý film, v člověku zanechají zvláštní pocit. Já bych však na tuto knihu asi neměla.

  OdpovědětVymazat
 4. Jak to chodí v jordanské vesnici, netuším, ale vím, že i takové bestialitky má svět na denním pořádku. :D

  OdpovědětVymazat
 5. už som na tvoje odporúčanie prečítala tú knihu o žene pod závojom a už tá ma veľmi zasiahla, takéto tématiky ja rada pretože si toho človek dosť uvedomí- ako to chodi aj aké má šťastie že zije v strednej Európe :) takže teraz cez voľno sa určite dostanem aj k tejjto!

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kosti jsou věčné - Kathy Reichs

Shrnutí děje V domě Annaliese Rubensové jsou objeveny pozůstatky tří mrtvých nemluvňat - jedno je "čerstvé", z dalších dvou jsou už jen maličké mumie. A tak policie, společně se soudní antropoložkou Temperance Brennanovou, začnou pátrat po matce, která je schopna tak ohavného činu. Pátrání je zavede do prostředí prostituce, kde se v posledních letech Annaliese pohybovala, dokud se nerozhodla utéct zpět do svého domova, do severozápadní tundry Yellowknife - a tam se za ní vydává i Tempe se dvěma detektivy. Zde se objeví čtvrtá mumie novorozeněte. Co za matku dokáže toto udělat svému dítěti? Matka, která je psychicky postižená. Matka, které nakukali, že je nemocná a každé její dítě se narodí mrtvé. Matka, kterou někdo přímo před očima Tempe zastřelí dvěma ranami do hlavy. Vyšetřování matky-vražedkyně tím končí. A začíná vyšetřování matky-oběti. Vše je složitější, než se zdá a obětí v Yellowknife je čím dál více - a všichni jsou z jedné rodiny, příbuzní Annalieze. A všechny st…

Deset let jak půlhodina

Pokud ve svém životě poznáte člověka, se kterým si máte hned od začátku toho spoustu co říct a připadáte si, že se znáte spoustu let a že můžete mluvit o jakémkoli tématu, je to docela zázrak. Já jsem osoba, která když pozná někoho nového, spíše poslouchá, než by mluvila. Postupem času se to ale přelévá, jako písek v hodinách, směrem na mou stranu. A když danou osobu znám už nějaký ten pátek, dokážu mluvit a mluvit klidně jen já. Docela často pak slyším větu: "Kde jsou ty doby, kdy jsi moc nemluvila."
Přesně takto jsem to měla i s Bohémem. Často mi říká, že když jsme spolu byli na prvním randíčku, skoro vůbec jsem nemluvila a on si myslel, že se s ním hrozně nudím *haha*. Není to pravda, já to tak prostě mám. Je to má taktika zkoumání člověka. Jak se vyjadřuje, o čem mluví, jak se chová, která témata nadhazuje atd. Ve skutečnosti jsem se s ním nenudila ani trochu. Je to totiž naštěstí člověk, který dokáže z rozmazaného hovínka uplácat kuličku. Dokáže prostě mluvit o všem a po…

V žáru zatmění měsíce

A je ze mě slaměná vdova. Celý tento týden jsem bez muže. Bez něj a téměř bez jakéhokoli kontaktu s ním. Přesto vím, že není zas tak daleko, že není pryč zas tak dlouho a že za chvíli se vrátí zpět. Můžu tak zjistit, jaké to bude, až za pár měsíců odjede pryč na pěkně dlouho. Za hranice, do jiného státu, jiné kultury, jiného světa. Na dlouhé měsíce, ve kterých se může stát cokoli. Kdy se jen tak lehce nevrátí. Blízko mě, věčně daleký. Věříte, že velká láska překonává i takové vzdálenosti a takovou dobu? Člověk se každým dnem mění, posouvá, vytváří nové názory a pohledy na svět. Jeden den jsem taková, další den můžu být úplně jiná. Záleží na situacích, které se nám postaví do cesty. Záleží na lidech, které poznáme. Na možnostech, které se objeví a my o nich budeme muset uvažovat a přemýšlet. Můj svět se stále mění, mění se lidé v něm a hlavně ti lidé, kteří jsou mi blízko. Tolik lidí, kterých jsem měla hluboko v srdci, už odešlo a já je ze srdce vyjmula. Už nepatří mezi ty, kteří se mno…