Přeskočit na hlavní obsah

Upálená zaživa - Souad

Souad vyrůstala v jordánské vesnici, kde panují doslova středověké poměry a v rodině má hlavní slovo otec. Ženy platí za méně než dobytek, jsou denně bity pro sebemenší maličkost, nemají nárok na vlastní názor, na vzdělání, na jediné slovo. Mohou pouze sloužit a být absolutně poslušné. A pokud se jen podívají na cizího muže, vyřknou nad sebou ortel smrti. Souad tento řád porušila: zamilovala se. Její štěstí však netrvalo dlouho, a když otěhotněla, mladík ji opustil. Dívka těhotenství tajila, protože věděla, co ji čeká. Sama zažila, jak byla z důvodu "cti" zavražděna její sestra. A ji měl čekat stejný osud, když na ni jednoho dne švagr (se souhlasem celé rodiny), vylil benzín a zapálil. Souad stravována bolestí utíkala jako živá hořící pochodeň napříč vesnicí. Nakonec se dostala do nemocnice, kde bojovala mezi životem a smrtí. Ani zde nebyla víc než zneuctěná dívka, která si zaslouží smrt.
Nakonec se však přece jen dočkala pomoci: o její případ se začala zajímat pracovnice humanitární organizace, která ji po nekonečných peripetiích odvezla do Švýcarska. Po mnoha operacích a dlouhém léčení se Souad naučila znovu žít. Dokonce založila i novou rodinu. A k jejímu největšímu štěstí bylo zachráněno i dítě, které v  bolestech porodila ještě ve své rodné zemi a ona se mohla se svým chlapcem šťastně shledat.

V komentářích na CBDB se stále dokola objevují slova jako šok, znechucení, pláč, hrůza .. Všechny tyhle pocity jsem prožívala i já při čtení téhle knihy. Jak dobře víte, několik knížek s touhle tématikou už jsem přečetla a musím říct, že tahle mě zasáhla nejvíce. Možná proto, že polovina knihy přesně popisuje, jak to v jordánské vesnici chodilo a jak to všem (včetně Souad) přišlo naprosto normální. Když se poté dostala do Švýcarska a viděla zde například zdravotní sestru v sukýnce, pomyslela na to, že další den už ji neuvidí, protože díky takovému odhalování bude jistě hned zabita.
Co mě nejvíc zasáhlo byl její pobyt v jordánské nemocnici. Absolutně žádná desinfekce, žádné utišující léky - Souad byla popálená na polovině svého těla a musela trpět brutálními bolestmi. A jediné, co jí v nemocnici byli ochotni poskytnout, bylo strhávání oblečení, masa a koupele "aby tolik nepáchla a smyly se jí strupy" .. Jako velmi empatický člověk, který při každé větší bolesti omdlévá, to pro mě bylo kruté.
Druhá část knihy, kdy se S. dostala do Švýcarska už byla klidnější. Spíše zde popisovala své vnitřní vyrovnávání se s minulostí.
Kniha ode mě dostala 4 hvězdičky.. Ale teď s odstupem času, bych jí klidně věnovala i pět hvězd a všem vřele doporučuji!! Hned po přečtení jsem si Souad vyhledala na internetu a dokonce jsem si pouštěla nějaký rozhovor s ní - nic jsem nerozumněla, jen jsem chtěla slyšet aspoň hlas člověka, který si vytrpěl takové hrůzy.

Komentáře

 1. I když nepochybuju o tom, že knížka za přečtení stojí, myslím, že na ni asi nebudu mít žaludek...:/

  Zrzavá katastrofa

  OdpovědětVymazat
 2. great blog!
  http://amfaceless.blogspot.com/2015/05/nails-polish.html

  OdpovědětVymazat
 3. Tohle jsou přesně knihy, které stejně jak některý film, v člověku zanechají zvláštní pocit. Já bych však na tuto knihu asi neměla.

  OdpovědětVymazat
 4. Jak to chodí v jordanské vesnici, netuším, ale vím, že i takové bestialitky má svět na denním pořádku. :D

  OdpovědětVymazat
 5. už som na tvoje odporúčanie prečítala tú knihu o žene pod závojom a už tá ma veľmi zasiahla, takéto tématiky ja rada pretože si toho človek dosť uvedomí- ako to chodi aj aké má šťastie že zije v strednej Európe :) takže teraz cez voľno sa určite dostanem aj k tejjto!

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

#Recenze: Franck Provost Paris shampoo

Díky drogerii Rossmann je ta naše malá zemička zase o něco víc světovější. Proto tam tak ráda chodím (teda teď tam chodím hlavně proto, že sbírám bodíky na plyšáka a hrníček s Bezzubkou *haha*). Ale zpět k tématu - před pár měsíci se v Rossmannovi poprvé objevila vlasová kosmetika značky Franck Provost, která byla doposud dostupná pouze ve Franckově rodné domovině, jíž je Francie. Muž, jehož jméno tato značka nosí, už je pán pokročilého věku, konkrétně je mu bude za měsíc 71 let.. No co, u chlapů se takové věci zveřejňovat můžou! Během jeho života mu pod rukami prošlo obrovské množství světových modelek, kterým dokázal udělat s vlasama hotové zázraky. No a díky tomu by to měl být muž všeho znalý. Tudíž jsem doufala, že jeho vlasová kosmetika udělá zázraky také na mé hlavě.
Vybrala jsem si šampón s oranžovým srdíčkem, který je určen pro velmi suché a poškozené vlasy - protože buďme upřímní, v té době to pořád s mým vlasovým porostem nevypadalo úplně dobře. Samozřejmě je u nás dostupných…

Když jsou oba pod vobraz

My máme s Bohémem vlastně docela harmonický vztah. Hádáme se jen málokdy. Když mě někdy naštve, tak jsem vždy chvilku protivná, protože v duchu zuřím, ale po nějaké době to v sobě pochroupám a zapomenu na to. A nebo mu řeknu, že mě pěkně štve a on nahodí pohled nešťastného štěněte a je hned vše v pohodě. A když už dojde k hádce, tak se na sebe nikdy nedokážeme mračit moc dlouho. Nutno podotknout, že v 90% případů ty ledy prolomí on, za což ho opravdu zbožňuji! Problém nastává, když se jdeme spolu opíjet. Abyste to chápali, když jsme opilí, tak reagujeme oba dva stejně - přehnaně a dost ostře. A taky nám v tu chvíli všechno vadí. "Vždycky, když jsme s mužem v hospodě, tak se smějeme všem těm opilým hádajícím se párům. Protože se vždy někdo takový najde. A my jsme pořád v pohodě a jen se smějeme.." ..No a my jsme zase vždy ti hádající se, kteří jsou všechno, jen ne v pohodě. Docela dobře ještě zvládáme unést situace, kdy jeden je opilý a ten druhý ne. Ten první zmiňovaný vyrypu…

#Recenze: lak na vlasy Cien professional

Nutno předem poznamenat, že laky na vlasy příliš nepoužívám. Většinou je mám od toho, aby si "přilepila" odstávající části baby vlásků k hlavě nebo zamezila jejich nenápadnému vytrčení se z účesu. Pro tento účel je dostačující jakýkoli lak na vlasy. Jednou za čas ale udělám náročnější zátěžovou zkoušku - navlním vlasy a požaduji, aby mi navlněné vydržely celý den, aniž bych na ně musela vystříkat celý flakon laku na vlasy. Nechci si z vlasů dělat nepohyblivou paruku - potřebuji, aby se vlasy hýbaly, dýchaly, ale zároveň na nich vydržely hezké andělské lokny.

Cien professional lak na vlasy s keratinem - pro větší objem. Mnou recenzovaný lak na vlasy má vol. 3. Já většinou používám 4 nebo 5, takže tohle pro mě byl docela nízký kalibr - a musím poznamenat, že se asi zase vrátím k vyšším číslům, protože trojka mi vlny rozhodně neudržela ani pár hodin. To jen tak mimo, pro lidi, kteří mají stejné požadavky jako já.

Co ale tento lak opravdu slibuje?Udržení většího objemu. A to rozho…