Přeskočit na hlavní obsah

Just a dream


Když jsem byla malá, zdálo se mi, že držím v ruce lucernu, která mi najednou spadne, vše kolem mě díky ní začne hořet a když se podívam na svou ruku zjišťuji, že mi oheň spálil všechnu kůži až na maso - a to maso je bílé jako upečené kuřecí. Teď, když si to čtete, vám to nejspíš přijde směšné, ale já z toho měla takový šok, že si tenhle sen pamatuji už dobrých 18 let. Stejně tak ten, kde mě honilo divoké prase, čehož já se děsím do dnes - ten se mi zdál dokonce 3x po sobě. Z toho přijdou sny, které si nepamatuju už ani ten samý večer. Čím to je? A proč se nám vlastně určité sny zdají?
Na blogu u Michaela jsem četla větu, že se "mozek ve spánku snaží najít odpovědi na otázky, které nás trápí, a snaží se je vysvětlit" (není to napsáno uplně stejně, ale hlavní myšlenka tam je). Tohle se mi zdá jako nejlepší odpověď na otázku "co jsou to sny?" jakou jsem kdy slyšela. Možná to tak mám jen já, ale mé sny jsou odraz věcí, které mě trápí a nad kterýma strašně přemýšlím.
Po každém rozchodu se mi vždy zdá, že se vše nějak urovnalo a my jsme se s přítelem vrátili k sobě - pocit štěstí z toho vždy přímo sálá.. Takové sny já hrozně nesnáším - pak se člověk s tím pocitem štěstí probudí a po pár vteřinách si uvědomí, že to byl jen krásný sen a že on se vzbudil do noční můry, které se říká skutečnost - kde jsme s přítelem stále od sebe. Po takové noci je člověk schopen proberčet půlku dne, protože si uvědomí, jak moc to stále bolí i když se na to snaží zapomenout. Po rozchodu s chlapcem Jen-slova-žadné-činy, se mi o něm zdálo ještě 4 měsíce.. Takže i když pořád říkám, jak jsem se z toho vyhrabala až neskutečně rychle, můj mozek mi naznačoval něco jiného - on se s tím nesmířil ještě další 4 měsíce a snažil se to sám nějak vyřešit. Můžu vám říct, bylo to docela ubíjejíci, vidět ve snu tak dlouho člověka, kterého nesnášíte a na jehož existenci jste se snažili urputně zapomenout. Ale i tohle zřejmě patří k rozchodům.
Sen, který mě donutil napsat tenhle článek, se mi zdál o víkendu. Patří mezi ty, díky nimž si uvědomím určité věci. Třeba jako když se mi v září zdálo, že jsem si konečně našla čas zase začít jezdit na koních. Díky tomu jsem si uvědomila, že pokud budu prodlužovat studium, ten čas by se příští rok opravdu mohl najít a já bych se na to zas mohla vrhntou - už mi to tak neskutečně chybí (i když jsem alergická na to, jak poslední dobou najednou všichni jezdí na koních, protože je to moderní a protože na to letí kluci).
Tentokrát se mi zdálo, že jsem se dala s chlapcem Jen-slova-žádné-činy ZASE dohromady, jeli jsme k mé babičce a on s sebou vezl hrozně moc věcí s Hello Kitty. A já se ho zeptala, na co to má. A on, že to veze jedné kamarádce, která se zmínila, že má ráda HK.. Tak jí to sbíral a teď jí to chce dát. Ještě teď si dokážu vybavit ten pocit strachu a zloby dohromady, který jsem v tom snu cítila (asi taky proto, že jsem jej cítila nedávno naživo). Tak když jsem se probudila, přemýšlela jsem nad tím, že měl pan Nikdy-Nic-s-Jakubem před týdnem pravdu, když říkal, že by se k sobě lidé neměli nikdy vracet, protože ty problémy, díky nimž se rozešli, tam budou vždy. A i když jsem mu říkala, že tenhle názor jsem taky dřív zastávala, ale dokud člověk nepozná, tak neví..., tak měl zřejmě fakt pravdu. Jednou mě opustil kvůli jiné holce a kvůli tomu, že ho to se mnou nebavilo - podruhé mě opustil proto, že chce být sám, protože mu to takhle vyhovuje, páč může balit jiné holky a proto, že ho to se mnou nebavilo... Udělal by to i potřetí.. Když člověka nemůže změnit láska, ani pád na hubu, tak už ho asi nezmění nic. A já jsem ráda, že mi to došlo, člověk pak přestane litovat svých rozhodnutí.
Sny občas bolí, ale zároveň nám mohou přinést konečné řešení otázek, které nás delší dobu trápí.
Takže sladké sny, milí čtenáři

Komentáře

 1. Mám stejný názor jako "Nikdy-nic-s-Jakubem" a jsem moc ráda i za tebe, že sis to uvědomila. Ano, strašně to bolí, ale myslím, že ti to pomůže se odpoutat a jít dál. Potože tam venku je kluk, který si tě bude vážit mnohem víc a bude se k tobě chovat jako k princezně! :)
  A k těm snům- jasi tak do 10 let se mi se železnou pravidelností zdál jeden sen: byla zima, všude sníh, celá krajina vypadala jako z Ladových ilustrací, bylo to zahaleno do modra... nikde nikdo... jen křupe sníh pod nohama. Já jdu a táhnu za sebou saně. Za mnou jsou ty ladovské domky... no a najednou se pode mnou ten sníh, co je vlastně ve skutečnosti led, propadne, já se topím, topím a sáňky mě táhnou ke dnu. Pak je všude černo a v tu chvíli jsem se vždycky probudila celá zpocená s bušícím srdcem a záchvatem úzkosti. Nikdy na ten sen nezapomenu.

  OdpovědětVymazat
 2. To je opravdu povedený článek a to vysvětlení snů se mi líbí. :) Když jsem se nad tím zamyslela, musím říct, že to má opravdu něco do sebe a jak tak zpětně posuzuju své sny, uznávám, že se mi taky občas stává, že tak nějak ve snech řeším nebo se vracím k věcem, které se mi v životě dějí..

  OdpovědětVymazat
 3. Občas je nutné nechat odejít něco, přesto, že to máme rádi. Tyhle stavy bolí a dokáží bolet hodně dlouho. Já si bohužel mnoho snů nepamutuji, ale na důležitost snů, obzvláště těch, které si pamatujeme, věřím. Už několikrát jsem zažila období, kdy se mi opětovně a skoro denně (resp. každonočně) zdály sny, kde jsem cítila potřebu někam se přemisťovat, většinou s pocitem, že něco nestíhám, někde musím být, někam se nutně musím včas dostat. Nebylo ani podstatné, jak či s kým. Většinou jsem se přemisťovala ve spěchu. Poprvé se mi tyto sny začaly zdát, když jsem byla ve vztahu se svou první velkou láskou. Několik měsíců každou noc. Když jsem se s ním rozešla, sny se mi okamžitě zdát přestaly. A já si najednou uvědomila, že mi podvědomí vysílalo vzkaz, že se musím posunout, že dozrál čas pro razantní změnu. V dnešní době, kdykoliv se mi začnou zdát "cestovatelské" sny, je mi jasné, že musím v životě něco změnit. Někdy je jasné co, jindy mi trochu trvá, než na to přijdu, ale takto mě sny upozorňují na to, že je čas na změnu, na posunutí se někam dál. Chtěla bych si sny lépe pamatovat a rozhodně jim lépe porozumět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak z tohoto mi běhá mráz po zádech! Ale je hlavní, že sis uvědomila, co ty sny znamenají a můžeš udělat ve svém životě vždy změnu, která ti prospěje :) Také bych chtěla znát význam mých snů, ale bohužel jsem na něj zatím nepřišla.. Jsem pouze ve stadiu, kdy i díky nim občas opravdu něco dojde a to je myslím taky důležitý fakt :)

   Vymazat
 4. Krásný článek ;). Já se taky někdy trápím sny :( Za noc se mi jich zdá vždy tak pět a všechny si pamatuju :( Dost často taky ty sny můžu ovládat :). Nejhorší sny mám s hady a s vlnami ;))

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kosti jsou věčné - Kathy Reichs

Shrnutí děje V domě Annaliese Rubensové jsou objeveny pozůstatky tří mrtvých nemluvňat - jedno je "čerstvé", z dalších dvou jsou už jen maličké mumie. A tak policie, společně se soudní antropoložkou Temperance Brennanovou, začnou pátrat po matce, která je schopna tak ohavného činu. Pátrání je zavede do prostředí prostituce, kde se v posledních letech Annaliese pohybovala, dokud se nerozhodla utéct zpět do svého domova, do severozápadní tundry Yellowknife - a tam se za ní vydává i Tempe se dvěma detektivy. Zde se objeví čtvrtá mumie novorozeněte. Co za matku dokáže toto udělat svému dítěti? Matka, která je psychicky postižená. Matka, které nakukali, že je nemocná a každé její dítě se narodí mrtvé. Matka, kterou někdo přímo před očima Tempe zastřelí dvěma ranami do hlavy. Vyšetřování matky-vražedkyně tím končí. A začíná vyšetřování matky-oběti. Vše je složitější, než se zdá a obětí v Yellowknife je čím dál více - a všichni jsou z jedné rodiny, příbuzní Annalieze. A všechny st…

Deset let jak půlhodina

Pokud ve svém životě poznáte člověka, se kterým si máte hned od začátku toho spoustu co říct a připadáte si, že se znáte spoustu let a že můžete mluvit o jakémkoli tématu, je to docela zázrak. Já jsem osoba, která když pozná někoho nového, spíše poslouchá, než by mluvila. Postupem času se to ale přelévá, jako písek v hodinách, směrem na mou stranu. A když danou osobu znám už nějaký ten pátek, dokážu mluvit a mluvit klidně jen já. Docela často pak slyším větu: "Kde jsou ty doby, kdy jsi moc nemluvila."
Přesně takto jsem to měla i s Bohémem. Často mi říká, že když jsme spolu byli na prvním randíčku, skoro vůbec jsem nemluvila a on si myslel, že se s ním hrozně nudím *haha*. Není to pravda, já to tak prostě mám. Je to má taktika zkoumání člověka. Jak se vyjadřuje, o čem mluví, jak se chová, která témata nadhazuje atd. Ve skutečnosti jsem se s ním nenudila ani trochu. Je to totiž naštěstí člověk, který dokáže z rozmazaného hovínka uplácat kuličku. Dokáže prostě mluvit o všem a po…

V žáru zatmění měsíce

A je ze mě slaměná vdova. Celý tento týden jsem bez muže. Bez něj a téměř bez jakéhokoli kontaktu s ním. Přesto vím, že není zas tak daleko, že není pryč zas tak dlouho a že za chvíli se vrátí zpět. Můžu tak zjistit, jaké to bude, až za pár měsíců odjede pryč na pěkně dlouho. Za hranice, do jiného státu, jiné kultury, jiného světa. Na dlouhé měsíce, ve kterých se může stát cokoli. Kdy se jen tak lehce nevrátí. Blízko mě, věčně daleký. Věříte, že velká láska překonává i takové vzdálenosti a takovou dobu? Člověk se každým dnem mění, posouvá, vytváří nové názory a pohledy na svět. Jeden den jsem taková, další den můžu být úplně jiná. Záleží na situacích, které se nám postaví do cesty. Záleží na lidech, které poznáme. Na možnostech, které se objeví a my o nich budeme muset uvažovat a přemýšlet. Můj svět se stále mění, mění se lidé v něm a hlavně ti lidé, kteří jsou mi blízko. Tolik lidí, kterých jsem měla hluboko v srdci, už odešlo a já je ze srdce vyjmula. Už nepatří mezi ty, kteří se mno…