pátek 20. února 2015

Napoleon a Josefína - Octave Aubry

Na Vánoce jsem dostala knížku z roku 1928, což byl pro mě zážitek. A ten byl ještě zdvojnásoben tím, že knížka byla román o mých oblíbencích - Napoleonovi a Josefíně Bonaparte.
Příběh pojednává o seznámení vlivné vicomtesy Beauharnais s bezvýznamným důstojníkem Napoleonem. Ten se do ní záhy zamiluje a vzhledem k tomu, že pochází z Korsiky, jeho láska je živočišná a vášnivá. Oproti tomu, Josefína pociťuje k Napoleonovi pouze určité sympatie, ovšem o lásku se z její strany nejedná. Přesto, po promluvě se svými vlivnými příteli, souhlasí se sňatkem s Napoleonem. Ten se hned po velmi nuzné svatbě vydává na své vysněné tažení do Itálie a ponechává Josefínu v Paříži, která se zde oddává radovánkám se svými milenci a na Napoleonovy láskyplné dopisy odpovídá jen velmi chladně.
Nakonec je nucena vydat se na cestu do Milána, kde na ni čeká již roztoužený manžel. Itálie ji přijme jako skutečnou královnu a Josefína si užívá komfortního paláce a pozornosti jak manžela, tak obyvatel Itálie. Nikomu zde nedochází, že generál Hypolite, který s ní přijel jako přítel, je ve skutečnosti její milenec.
Napoleon se s Josefínou následně vrací do Francie a i zde si začínají díky Napoleonovým úspěchům žít na vysoké noze. Dokud jej má Josefína po boku, chová se jako vzorná manželka. Ovšem ve chvíli, kdy odjíždí Napoleon na své další tažení do Egypta, opět obnovuje své staré románky s ostatními muži. Napoleonovi bratři už to dál nedokáží snášet a posílají do Egypta dopis, kde Napoleona o všem informují. Ten se na základě zdrcujícího zjištění o své milované Josefíně rozhodně pro rozvod.

Ačkoli byla knížka psána starým stylem, dobře se četla. I když možná se mi četla dobře, protože příběh Napoleona a Josefíny už mám dost zmáklý, je to asi stá knížka, co o nich čtu a taky jsem psala seminárku na tohle téma.
Co mi teda hodně vadilo bylo to, jak kniha skončila. Napoleon se sice s Josefínou v Egyptě rozhodl rozvést, ale ve skutečnosti to tak nedopadlo, zůstali manželé a Josefína se do něj poté i zamilovala. V druhé fázi jejich vztahu to byl Napoleon, kdo podváděl a kdo se nakonec jejich vztah ukončil. Budu tedy věřit, že někde na světě existuje ještě pokračování téhle knihy a vše tam dopadne tak, jak opravu dopadlo.

5 komentářů:

 1. Tak to pro tebe musel být nejlepší dárek! :) Já dostala k Vánocům od mamky taky román, je z dob anglické kolonizace :)

  OdpovědětVymazat
 2. Historie mě nikdy moc nebrala, ale tvoje pojetí je super. konečně vím, jak to bylo s tím Napoleonem... Píšeš moc pěkně poutavé články...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji :)
   Kdyby jsi někdy chtěl vědět něco o Napoleonovi, klidně se na mě obrať :D já jsem odborník :D

   Vymazat
 3. Ona jedna knížka tvrdí tohle, druhá zas tamto, Napoleon pro nás sice není taková hádanka, ale i tak opatrně s fakty. :)

  Kdysi jsem četl názor, že poslední vlivná žena byla Napoleona matka. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak :)
   Na tom je taky velký kus pravdy. Napoleon svou rodinu miloval a byl vychováván k obrovské úctě k matce a nikdy by neudělal nic, s čím by absolutně zásadně nesouhlasila (i když nejdříve tajně a poté okatě nesouhlasila hlavně s Josefínou)

   Vymazat