Přeskočit na hlavní obsah

Řím, 1. část

Ciao amici!
Před několika lety (asi 6ti?) jsem navštívila tu nejúžasnější zemi a její nejúžasnější hlavní město - Řím! Když jsem tam jela, neznalá italštiny i vlastně celé Itálie, netušila jsem co mě čeká a co ve mně tenhle úžasný stát zanechá! Jediné, v čem jsem měla docela jasno byl fakt, že mám ráda italská jídla - pizzu, těstoviny, pannino - to bych mohla non stop každý den.


Jela jsem tam s Ředitelkou - mou nevlastní mamkou, která zde byla v mládí nějaký čas jako au-pair, takže italštinu jen oprášila a parlovat pro ni poté nebyl žádný problém. Dojely jsme tam v půlce května - takže v ČR jaro, v Itálii 40°C vedra. Vystoupila jsem z letadla a říkala si, že nemám šanci v takovém pařáku chodit 3 dny v kuse po památkách a přeplněném městě. Nejdříve jsme se šly ubytovat - na to, že náš hotel měl hvězdiček dost, vnitřní vybavení tomu moc neodpovídalo - ale co, však tam budem jen přespávat. Co nás ovšem opravdu naštvalo bylo, že jsme ještě neměly nachystaný pokoj, takže jsme se po cestě letadlem nemohly ani osprchovat a převléct - tak jak jsme byly, jsme musely vyrazit do ulic.
Naše první atrakce bylo Forum Romanum - v době největšího rozkvětu antického Říma to bylo centrum všeho dění - trhy, kulturní události, průvody .. zde byly na dením pořádku.. Časem se zde postavily chrámy, baziliky a vítězné oblouky všeho druhu. Proto je docela logické, že hned vedle Fora Romana stojí jedno z největších děl římské architektura a nejznámější italská stavba - Koloseum, ve kterém přišlo tisíce lidí a zvířat o život jen pro pobavení obecenstva.
Do Kolosea jsem se moc těšila, protože je to naprosto impozantní stavba. Zvenku bylo úžasné a nádherné, tak jako na každém obrázku, uvnitř už mě tolik neokouzlilo. Podlaha uprostřed K. je pryč, takže můžeme vidět tisíce malých místnůstek, ve kterých byli zavření gladiátoři, vězni nebo zvířata. Každopadně zřejmě každý, kdo přijede do Říma, zavítá na prvním místě do Kolosea.. V dnešní době tam pouští méně lidí, protože díky špatným konzervačním podmínkám a faktu, že z Kolosea je turistická atrakce, se začíná tahle historická budova, která zde stojí od r. 70 n. l., trochu bortit.


Následně jsme navštívily Piazza Venezia (Benátské náměstí) - zde se střetává několik největších dopravních tepen metropole a stojí zde největší památník Itálie - Památník Viktora Emanuela II. a renesanční palác - díky čemuž jsme sem zamířily. V budově dnes sídlí Museo del Palazzo Venezia ukrývající velkou sbírku nejrůznějších uměleckých děl a zároveň je odtud úžasný pohled na město.Chvilkama jsem přes den myslela, že nastala má poslední hodinka, taková sauna tam byla (uplné Kongo), musely jsme se často uchylovat do stínu na lavečky nebo chladivé kameny, abychom nabraly sil. Jak přestalo sluníčko tolik pražit, tak jsme se navečer ještě jednou vrátily na Forum Romanum a znovu si ho prošly - sice už se zde nachází jen zbytky dávných budov a památek, ale přesto pocit, že stojíme na nejstarším místě Říma, byl k nezaplacení. Cestou do hotelu jsme se občerstvily panniny - já měla se šunkou a sýrem a Ředitelka s mozzarelou a rajčaty. Moc dobré a je super, že stánky s těmito houskami tam byly na každém rohu. Na hotelu jsme si trochu odpočinuly a vyrazily na první italskou večeři - docela jsme byly ovšem stále zasycené panninem, takže jsem si dala pouze italskou rajčatovou polévku a Ředitelka opět mozzarelu a rajčata - když už jsme v té Itálii.. Tehdy jsem téhle pochutině ještě moc neholdovala, tudíž já to tam nejedla - čehož dnes lituji, protože jsem si to postupem času zamilovala.

Hned první večer se ukázala přátelskost Italů, kdy nás číšník, co nás obsluhoval, pozval po jeho směně ještě do jiné restaurace na drink. Byla jsem po celém dni brutálně unavená a navíc jsem v té době ještě neuměla italsky, tudíž já jsem odmítla a šla na pokoj.. Kde jsem ovšem stejně polovinu noci probděla, protože jsem přemýšlela nad scénářema, že Ředitelku Italové někam zatáhnou a kdoví co s ní udělají. Nojo, v té době jsem měla k Italům značnou nedůvěru. Zvlášť po tom, co jsem ten den chodila s tričkem vyhrnutým tak, že mi trčelo břicho, abych co nejvíce větrala, a celá strana mužského italského osazenstva po mně neustále pískala a čučela. A to jsem v té době byla černovláska, z dnešní blondýny s holým pupkem by se tam asi zvencli.


Komentáře

 1. Krásná reportáž z Itálie, akorát mi přijde taková useknutá na konci. Předpokládám tedy, že paní Ředitelce se naštěstí nic nestalo…

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě bude pokračování, nechtěla jsem to dělat příliš dlouhé :)
   Ředitelka dorazila po jedné ráno v dobré náladě a v pořádku :)

   Vymazat
 2. Krásný článek, který mi přiblížil památky v Itálii. :)
  Podle toho, jak krásně to popisuješ, bych se tam hned vydala. Až na ta horka teda, to nevím, jak bych byla schopná fungovat... já špatně snáším i teploty tady v ČR, v létě. :D :D
  A italská jídla jako pizzu, rajčata a mozzarelu, těstoviny - mám taky moc ráda. I když většinu z toho už moc nejím. :D Tam bych tomu asi neodolala a ráda bych vyzkoušela, jak to tam chutná. :))

  OdpovědětVymazat
 3. Itálie je úžasná miluji jí!! A zrovna v Římě jsem ještě nebyla..:(

  OdpovědětVymazat
 4. Take jsem byla pred lety, presneji asi pred 6 lety, v Italii, konkretne na Sicilii, ale cestou i v Římě, Florencii a podobne :)
  byl to nezapomenutelny zazitek, byla jsem tam na vymennem pobyte, italove byli u nas, a my pak bydleli pro zmenu u nich ....
  bylo super videt jinou kultuuru, zivot siciliancu, docela jim to zavidim. kazdy den ve skole treba jen 4 hodky, a pak frrrr k moři :) maji tam skoro porad teplo, muzou se koupat a valet na plážích :)
  Řim byl neskutecnej .) ))) ty pamatky hlavne Koloseum, nezapomenu.
  ale nesu si sebou i spatne vzpominky, hlavne na to jak me tam okradli, a domu jsem odjizdela bez penezenky, dokladů a par penez.... no jo. chybama se clovek uci.. od ted jsem posedla tim ze si musim penezenku strezit neustale ... je to pouceni ale i fobie ted pro me.... strasne se o ni od ty doby bojim..

  OdpovědětVymazat
 5. Taliansko je nádherné. V Ríme sme boli pred rokom na Silvestra a teplota niekedy cez deň presahovala 16 stupňov, takže na jar/v lete to teda fakt nebolo závideniahodné to počasie. Ale mesto to je fakt úžasné, má skvelú atmosféru a ešte sa am chcem vrátiť niekedy. (ale predsa len radšej na jeseň alebo v zime)
  DominicaLand

  OdpovědětVymazat
 6. Tak a teď mě štve ještě víc, že mi ten Řím v září nevyšel :( Achjo, zní to fakt skvěle! Letos mi to už vyjít musí! I kdybych tam měla jít pěšky....

  OdpovědětVymazat
 7. to koloseum vyzerá úplne úžasne, Rím je jedno z miest ktoré chcem raz určite navštíviť a tými svojimi článkami si ma na to ešte viac navnadila.. už som síce v Taliansku bola a tá príroda a domčeky, krása ale v Ríme tam ešte nie ale verím že to tak je rovnako krásne ako v oblasti kde som bola :))

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kosti jsou věčné - Kathy Reichs

Shrnutí děje V domě Annaliese Rubensové jsou objeveny pozůstatky tří mrtvých nemluvňat - jedno je "čerstvé", z dalších dvou jsou už jen maličké mumie. A tak policie, společně se soudní antropoložkou Temperance Brennanovou, začnou pátrat po matce, která je schopna tak ohavného činu. Pátrání je zavede do prostředí prostituce, kde se v posledních letech Annaliese pohybovala, dokud se nerozhodla utéct zpět do svého domova, do severozápadní tundry Yellowknife - a tam se za ní vydává i Tempe se dvěma detektivy. Zde se objeví čtvrtá mumie novorozeněte. Co za matku dokáže toto udělat svému dítěti? Matka, která je psychicky postižená. Matka, které nakukali, že je nemocná a každé její dítě se narodí mrtvé. Matka, kterou někdo přímo před očima Tempe zastřelí dvěma ranami do hlavy. Vyšetřování matky-vražedkyně tím končí. A začíná vyšetřování matky-oběti. Vše je složitější, než se zdá a obětí v Yellowknife je čím dál více - a všichni jsou z jedné rodiny, příbuzní Annalieze. A všechny st…

V žáru zatmění měsíce

A je ze mě slaměná vdova. Celý tento týden jsem bez muže. Bez něj a téměř bez jakéhokoli kontaktu s ním. Přesto vím, že není zas tak daleko, že není pryč zas tak dlouho a že za chvíli se vrátí zpět. Můžu tak zjistit, jaké to bude, až za pár měsíců odjede pryč na pěkně dlouho. Za hranice, do jiného státu, jiné kultury, jiného světa. Na dlouhé měsíce, ve kterých se může stát cokoli. Kdy se jen tak lehce nevrátí. Blízko mě, věčně daleký. Věříte, že velká láska překonává i takové vzdálenosti a takovou dobu? Člověk se každým dnem mění, posouvá, vytváří nové názory a pohledy na svět. Jeden den jsem taková, další den můžu být úplně jiná. Záleží na situacích, které se nám postaví do cesty. Záleží na lidech, které poznáme. Na možnostech, které se objeví a my o nich budeme muset uvažovat a přemýšlet. Můj svět se stále mění, mění se lidé v něm a hlavně ti lidé, kteří jsou mi blízko. Tolik lidí, kterých jsem měla hluboko v srdci, už odešlo a já je ze srdce vyjmula. Už nepatří mezi ty, kteří se mno…

Deset let jak půlhodina

Pokud ve svém životě poznáte člověka, se kterým si máte hned od začátku toho spoustu co říct a připadáte si, že se znáte spoustu let a že můžete mluvit o jakémkoli tématu, je to docela zázrak. Já jsem osoba, která když pozná někoho nového, spíše poslouchá, než by mluvila. Postupem času se to ale přelévá, jako písek v hodinách, směrem na mou stranu. A když danou osobu znám už nějaký ten pátek, dokážu mluvit a mluvit klidně jen já. Docela často pak slyším větu: "Kde jsou ty doby, kdy jsi moc nemluvila."
Přesně takto jsem to měla i s Bohémem. Často mi říká, že když jsme spolu byli na prvním randíčku, skoro vůbec jsem nemluvila a on si myslel, že se s ním hrozně nudím *haha*. Není to pravda, já to tak prostě mám. Je to má taktika zkoumání člověka. Jak se vyjadřuje, o čem mluví, jak se chová, která témata nadhazuje atd. Ve skutečnosti jsem se s ním nenudila ani trochu. Je to totiž naštěstí člověk, který dokáže z rozmazaného hovínka uplácat kuličku. Dokáže prostě mluvit o všem a po…